Koktajle owocowe

Warto pić soki

Wiele mówi się w dzisiejszych czasach o kwestiach zdrowia i pięknej sylwetki. Wynika to przede wszystkim z tego, że coraz więcej osób na świecie ma obecnie problemy z nadwagą i różnego rodzaju chorobami. Prowadzimy niezdrowy styl życia i często sami powodujemy u siebie te rozliczne schorzenia. Lekarze i dietetycy zachęcają więc do tego, żeby zmienić swoją dietę. Jednym z ważniejszych ich postulatów jest odstawienie słodzonych napojów. Okazuje się bowiem, że wiele osób na co dzień pija gazowane napoje oraz różnego rodzaju soki. W takich napojach może się znajdować mnóstwo cukru i aspartamu. Niektórzy twierdzą, że w jednej szklance popularnego gazowanego napoju może znajdować się nawet kilka łyżeczek cukru. Są to zatrważające ilości, które nie tylko prowadzą do otyłości, ale mogą również stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia ludzkiego. W wielu szkołach i przedszkolach wprowadzony został zakaz sprzedaży i podawania dzieciom takich napojów.

Nie można jednak popadać ze skrajności w skrajność. Same soki owocowe i warzywne nie są złe. Powinny być one jednak wybierane przez nas we właściwy sposób i pite z umiarem. Wystarczą nam dwie szklanki pysznego soku dziennie, aby zaspokoić apetyt i jednocześnie dostarczyć sobie prawdziwą bombę witaminową. Oczywiście, powinny być to zawsze soki świeżo wyciskane. Najlepiej jest zaopatrzyć się we własną sokowirówkę lub wyciskarkę. Jeżeli nie ma takiej możliwości, najlepszym rozwiązaniem będzie kupowanie soków niepasteryzowanych, które nadają się do spożycia jedynie przez okres kilku dni. Mamy wtedy pewność, że soki nie są konserwowane żadną chemią, a także nie zabito w nich naturalnych witamin i minerałów.

Okazuje się, że najbardziej polecane przez lekarzy i dietetyków są soki warzywne. Warzywa zawierają bowiem ogromne ilości wartościowych witamin i jednocześnie bardzo mało kalorii. Soki można więc wyciskać z warzyw korzeniowych, jak pietruszka, seler, czy burak, ale również z pomidorów, papryki, brokuła. Bardzo popularne są również soki z warzyw liściastych, jak szpinak i jarmuż. Największym hitem są jednak mieszanki warzywne i owocowe. Większość smaków można ze sobą łączyć w dowolny sposób i eksperymentować z nimi. Niektórzy komponują nawet koktajle, dodając do nich różnego rodzaju ciekawe dodatki, jak siemię lniane, czy pokrzywę. Wszystko zależy od smaku i oczywiście od preferencji. Sokami można jednak doskonale suplementować swój organizm. Większości osób poprawiają się znacznie wyniki badań wykonywanych z krwi. Można w ten sposób doskonale oczyścić swoje lita i pozbyć się wielu przykrych dolegliwości z tym związanych.

Dla dzieci soki warzywno – owocowe są wspaniałym źródłem wartościowych kalorii i cukrów. Pomagają im się one prawidłowo rozwijać i utrzymywać swój umysł na wysokich obrotach. Dlatego też picie soków i koktajli zalecane jest głównie do południa. Jest to wspaniały zastrzyk energii, zamiast słodyczy. Szklanka soku może być wspaniałym dodatkiem do drugiego śniadania każdego dziecka i dorosłego. Nie zaleca się jednak picia soków w godzinach wieczornych i na noc. Jest to zbyt duża dawka cukru na noc, która może się odłożyć jako tkanka tłuszczowa w późniejszym czasie. Wiele osób stosuje w dzisiejszych czasach kuracje odchudzające polegające na piciu dużych ilości soków warzywnych. Należy jednak uważać, ponieważ spożywanie jedynie surowych warzyw może prowadzić do nieżytu błony śluzowej żołądka i problemów z trawieniem posiłków. Jak do wszystkiego, również do kwestii picia soków należy podchodzić z umiarem.

Dodaj komentarz