Koktajle owocowe

Pijmy wodę!

Ostatnimi czasy bardzo wiele mówi się w mediach o tym, jak ważne jest picie wody mineralnej niegazowanej. Lekarze i dietetycy zalecają, aby każdy człowiek wypijał jej minimum dwa litry dziennie. Mają oni na myśli samą wodę, bez soków, herbat i kawy. Mało kto realizuje jednak te założenia w dzisiejszych czasach. Większość osób zwyczajnie zapomina o tym, żeby na co dzień pić wodę mineralną. Czasami zaś wybierają one wodę gazowaną, albo smakową, co jest dużym błędem. Takie napoje nie wpływają dobrze na stan naszego zdrowia. Warto ograniczyć spożycie cukru i sztucznych barwników oraz konserwantów, przynajmniej w swoich napojach. Nie ma też większego sensu wypijanie pustych kalorii. Woda jest napojem bezkalorycznym i można ją spożywać w każdych ilościach, oczywiście w granicach rozsądku. Nie można też przesadzać i zamiast odżywiać się, pić jedynie wodę.

Woda jest doskonałym napojem szczególnie dla osób odchudzających się. Wspomaga ona pracę metabolizmu, odżywia komórki ciała i przede wszystkim – pomaga organizmowi oczyścić się z toksyn. Osoby, które piją duże ilości wody, z łatwością wydalają ze swojego organizmu zbędne produkty przemiany materii. Wiele osób jest zaskoczonych, jak duży wpływ na proces odchudzania ma woda mineralna. W szczególności muszą o niej pamiętać osoby, które chudnąc dużo ćwiczą i narażają swój organizm na duży wysiłek energetyczny. Podczas uprawiania sportu, zawsze należy mieć ze sobą chociaż niewielką butelkę wody. Zaraz po zakończeniu treningu, koniecznie należy niezwłocznie uzupełnić wszystkie elektrolity. Brak tej czynności może oznaczać nawet odwodnienie się organizmu i poważne skutki, na przykład nieprawidłowe działanie nerek. Osoby nieświadome tego ryzyka, często kończą na izbie przyjęć z kroplówką z płynami. Odwodnienie objawia się na początku przede wszystkim problemami z koncentracją i bólem głowy. Warto znać te symptomy i reagować na nie odpowiednio wcześniej.

Kwestią picia wody przez dzieci zainteresowało się również Ministerstwo Zdrowia w połączeniu z Ministerstwem Edukacji Narodowej. Okazało się bowiem, że bardzo duży problem dotyczy dzieci, które po prostu wcale nie pijają wody. Rodzice najczęściej podają im bowiem słodzone soczki i herbatki, lub co gorsza napoje gazowane. Jest to ogromny błąd, ponieważ dziecko bardzo szybko przyzwyczaja się do określonych smaków i może uzależnić się od cukru. Pojawiają się później problemy właśnie z piciem zwykłej wody mineralnej niegazowanej. Taką można z powodzeniem podawać nawet niemowlakom, aby nawadniać je i przyzwyczajać do picia wody. Rząd postanowił rozwiązać ten problem i wprowadził we wszystkich sklepikach szkolnych oprócz zakazu sprzedaży słodyczy, również zakaz sprzedaży słodzonych napojów i soków. W sklepikach pojawiła się za to butelkowana woda mineralna. Poza tym, na stołówkach również nie wolno już podawać słodzonych napojów i dostępna jest do picia po prostu woda. Jest to ogromny krok, który jednak spotkał się ze skrajnie różnymi reakcjami. Wielu rodziców poparło bez wahania pomysł ministerstw. Inni zaś uważają, że nikt nie powinien nikomu niczego zakazywać i to, piją i jedzą ich dzieci jest ich prywatną sprawą. Należy jednak uznać projekt za swego rodzaju sukces, ponieważ zmniejszyła się choć trochę dostępność słodzonych napojów dla dzieci.

Nikt z nas nie powinien zapominać o obowiązku picia wody mineralnej niegazowanej. Jest to bowiem napój, który zapewnia nam zdrowie i życie. Warto o tym pamiętać i zmuszać się nawet do picia wody. Z czasem powinno to z powodzeniem każdemu wejść w nawyk. Najlepiej na początku założyć sobie, że będziemy wypijać jedną półtoralitrową butelkę i nosić ją cały dzień ze sobą. Po czasie powinno nam to przyjść naturalnie i nawet nie będziemy kontrolować, kiedy sięgniemy po szklankę wody.

Dodaj komentarz