Koktajle owocowe

Picie soków

Dietetycy zalecają, aby każdego dnia przyjmować około pięciu porcji warzyw. Najlepiej, żeby część z nich stanowiły warzywa surowe, a część warzywa gotowane. Warzywa dostarczają naszemu organizmowi wielu drogocennych substancji odżywczych. Przede wszystkim, dostarczają nam podstawowych witamin. Zawierają ich one znacznie więcej niż owoce. Poza tym, w warzywach znajduje się również sporo błonnika. Miska sałatki ma niewiele kalorii, a może dostarczyć cennego pożywnie na kilka godzin. Nie wszyscy jednak lubią jadać warzywa, szczególnie te pod postacią surowych. Często problem mają rodzice małych dzieci, które nie lubią jadać warzyw i wzbraniają się przed nimi. Istnieje jednak doskonały sposób na to, aby do diety dziecka włączyć odpowiednią ilość warzyw, a co za tym idzie niezbędnych witamin.

Można bowiem z warzyw wyciskać wspaniałe soki i robić z nich koktajle, w połączeniu z owocami. Do wyciskania i blendowania nadają się prawie wszystkie warzywa. Nie powinno się robić soku z ziemniaka, który na surowo jest trujący i niesmaczny. Wspaniale sprawdzają się za to inne warzywa korzeniowe, jak marchew, seler, pietruszka, czy burak, który nadaje również napojowi pięknego koloru. Z warzywami w sokach warto jest łączyć owoce, najlepiej te kwaśne, które odpowiednio zbilansują smak. Bardzo wiele soku zawartego jest w owocach egzotycznych, takich jak pomarańcze, czy grejpfruty. Można też dodać naszych wspaniałych polskich zielonych jabłek, truskawek, czy winogron. Kompozycja smakowa zależy od naszych osobistych preferencji kulinarnych i smakowych.

Wiele osób traktuje takie soki, czy koktajle jak pożywienie i posiłki. Warto wówczas wzbogacić je nieco i dodać do nich na przykład nasiona chia, siemię lniane, czy inne tego typu produkty. Nie tylko podbijają one smak i aromat soku, ale również nadają mu ciekawej struktury i przede wszystkim – mają wiele cennych wartości odżywczych i dostarczają nam dobrych produktów przemiany materii. Znajduje się w nich również sporo błonnika, który wspaniale wpływa na pracę jelit i poprawia trawienie pokarmów. Takie soki są również doskonałym rozwiązaniem dla dzieci. Można je przelewać do niewielkich buteleczek i pakować dziecku każdego dnia do szkoły, jako dodatek do drugiego śniadania. Dzięki takiemu napojowi dziecko może spożyć znacznie więcej warzyw, niż byłoby w stanie w normalnych warunkach to zrobić.

Aby móc wyciskać sok ze wszystkich warzyw i owoców, konieczne jest posiadanie odpowiedniego sprzętu. Najlepiej sprawdzają się profesjonalne wyciskarki, które jednak nie kosztują mało. Zazwyczaj ceny takich wyciskarek zaczynają się od poziomu tysiąca złotych. Wyciskarki te pozostawiają jedynie niewielkie ilości suchych odpadów i wyciskają wszystko, co najbardziej cenne z danego produktu. Oczywiście, można również zdecydować się na sokowirówkę, jednak nie daje ona tak dobrych efektów jak profesjonalna wyciskarka. Pamiętajmy też o tym, aby zawsze wybierać najlepszej jakości warzywa i owoce. Najlepiej jeżeli będą to produkty rolnictwa ekologicznego. Obecnie warzywa i owoce są bardzo pryskane i nasączone dosłownie chemikaliami. Te pochodzące z gospodarstw ekologicznych uprawiane są jedynie przy użyciu naturalnych substancji pomocniczych. Zawsze trzeba je również dokładnie umyć i jeżeli jest to konieczne – obrać ze skórki.

Dietetycy polecają bardzo picie takich soków wielowarzywnych z dodatkiem owoców osobom, które borykają się z różnego rodzaju problemami zdrowotnymi, lub po prostu chcą schudnąć. Jest to bardzo niskokaloryczny posiłek, który jednocześnie jest bombą witaminową i dostarcza nam wszystkiego, czego nasz organizm potrzebuje. Takie naturalne soki wspomagają również proces oczyszczania organizmu. Wiele osób przeprowadza sobie na wiosnę kurację polegającą na piciu przez kilka dni jedynie takich soków. Nie jest to jednak sposób wskazany dla wszystkich, ponieważ niektórym osobom zbyt duża ilość surowych owoców i warzyw może uszkadzać błonę śluzową żołądka i zalegać na wątrobie. Towarzyszą temu nieprzyjemne dolegliwości bólowe. Takie osoby powinny się zdecydować na ugotowanie bulionu na bazie warzyw lub zupy – kremu.

Dodaj komentarz