Napoje energetyczne

Istota picia wody

Lekarze i dietetycy podkreślają, że każdy z nas powinien codziennie wypijać minimum dwa litry wody. Najlepiej, żeby pił jej nawet więcej. Pod pojęciem wody kryje się jednak jedynie niegazowana woda, a nie herbaty i inne napoje. Woda jest nam niezbędna do życia i prawidłowego funkcjonowania. Bez niej nasz organizm automatycznie umiera. Przede wszystkim, potrzebujemy wody do tego, żeby nasze organy dobrze działały i spełniały swoje funkcje. Warto zauważyć, że nawet po kilku godzinach bez płynów pojawia się u nas ból głowy i inne przykre dolegliwości. Niektórzy z nas, jak na przykład sportowcy i osoby pracujące fizycznie, mają znacznie większe zapotrzebowanie na wodę. Należy o tym pamiętać w szczególności w trakcie upałów. Kiedy organizm szybko się przegrzewa i może dochodzić do odwodnienia.

Picia wody trzeba już uczyć nawet najmniejsze dzieci. Niemowlęta latem mogą z powodzeniem pijać wodę mineralną niegazowaną lub wodę z kranu, po uprzednim jej przegotowaniu. Nie powinno im się podawać żadnych soczków, słodzonych napojów, ani nawet słodzonej herbaty. Dziecko nie zna słodkiego smaku, więc z powodzeniem będzie ono popijało samą wodę lub herbatkę koprową. Rodzice często popełniają błąd polegający na podawaniu dzieciom słodzonych soków zagęszczonych z owoców. Jeżeli już trzeba podać dziecku sok, najlepiej jest samodzielnie wyciskać go w domu z warzyw i owoców i nie dosładzać. Warzywa i owoce posiadają bowiem mnóstwo własnego, dużo zdrowszego cukru.

O piciu wody nie mogą zapominać osoby aktywnie i uprawiające sporty. Potrzebują one butelkę wody po każdym wysiłku i treningu. Oczywiście można również popijać wodę w trakcie samego trenowania. Sprawdzają się też izotoniki naturalne, jak woda z cytryną, miodem i solą. Nie trzeba decydować się na słodzone i gazowane napoje energetyzujące, które nie są niczym zdrowym dla naszego organizmu. Najlepszym wyjściem jest wybór przyzwoitej wody, niskozmineralizowanej, której można wypijać wszystkie ilości. Sportowiec powinien mieć zawsze przy sobie butelkę z wodą mineralną lub bidon. Producenci często przygotowują dla nich specjalnie dedykowane plastikowe butelki, które idealnie sprawdzają się w trudnych warunkach i nie rozlewa się wody podczas biegania lub innego rodzaju treningu.

Najlepiej jest taki nawyk wpajać dzieciom i również do szkoły kupować im butelkę wody, zamiast innych napojów. Sami taką butelkę powinniśmy też brać do pracy lub nosić ze sobą w torbie. Dzięki temu unikniemy odwodnienia. Wiele osób nie zdaje sobie również sprawy z tego, że często wydaje im się, że czują głód, a faktycznie jest to po prostu pragnienie. Nie odczuwamy go we właściwy sposób i przez to zapominamy, aby pić wodę wystarczająco często. Szczególnie zapominają o piciu osoby starsze. Często wypijają one stanowczo zbyt mało płynów, przez co ich nerki nie filtrują ich i przestają działać. Praca nerek jest niezwykle istotnym elementem funkcjonowania organizmu. Należy nakłaniać osoby starsze do częstego picia wody mineralnej. Często nie chcą one pić, ponieważ nie zdają sobie nawet sprawy z konsekwencji takiego zachowania.

Napoje, takie jak soki, kawa, czy herbata są nieodłącznym elementem naszego życia. Sięgamy po nie właściwie codziennie. Pamiętajmy jednak, aby oprócz nich wypijać również duże ilości wody. Soki zaś wyciskajmy samodzielnie, we własnym domu z wybranych przez siebie produktów. Lekarze i dietetycy wskazują, że dużo lepsze są soki warzywne od soków owocowych. Zawierają one znacznie więcej witamin i cennych minerałów, a także błonnika, za to nie zawierają kalorii, ani cukru. Najlepiej jest łączyć ze sobą warzywa o podobnej kolorystyce. Wówczas można uzyskać najlepszy efekt kolorystyczny i często również smakowy. Poza tym, płyny naszemu organizmowi możemy dostarczyć również jadając zupy. Nie zabielajmy ich jednak i nie dodawajmy do nich tłuszczu, ani mąki. Wówczas takiej zupy można zjeść naprawdę spore ilości, bez ryzyka odłożenia się tkanki tłuszczowej naszym organizmie.

Dodaj komentarz