Koktajle owocowe

Domowe soki z warzyw i owoców

Wiele mówi się ostatnimi czasy o tym, że nikt nie powinien pijać słodzonych napojów. Wśród nich znajdują się na przykład soki w kartonach, które są uwielbiane przez nasze społeczeństwo. Wiele osób pija je każdego dnia, nie zdając sobie nawet sprawy z tego, jaką są one bombą kaloryczną. Warto wziąć jednak pod uwagę to, że nie ma konieczności eliminowania ze swojego życia wszystkich soków. Najlepszym rozwiązaniem jest bowiem własnoręczne wyciskanie soków w warunkach domowych. Takie soki nie zawierają żadnej chemii i cukru, poza tym naturalnym.

Lekarze i dietetycy polecają szczególnie soki warzywne. Te dostarczają organizmowi najwięcej witamin i minerałów, a przy tym są niskokaloryczne i zawierają małe ilości cukru. Można je łączyć ewentualnie z jakimiś owocami. Najlepiej jest zaopatrzyć się w dobrej jakości wyciskarkę do soków lub w sokowirówkę. Można wtedy przygotowywać sobie świeże soki każdego dnia. Innym rozwiązaniem jest ich kupno. Warto wtedy wybierać te z najkrótszym terminem ważności. Nie powinny one zawierać żadnych konserwantów, ani cukru. Takie soki zazwyczaj należy spożyć w przeciągu zaledwie kilku dni.

Nie należy jednak ze spożywaniem soków przesadzać. Uważa się, że dzienny limit wynosi około dwóch szklanek. Osoby dbające o swoją figurę nie powinny zaś przekraczać jednej szklanki soku dziennie i powinny traktować ją jako jeden z pięciu pełnowartościowych posiłków. Poza sokami, najważniejsze jest oczywiście picie wody mineralnej niegazowanej. Każdy z nas powinien jej wypijać minimum dwa litry dziennie.

Dodaj komentarz