Alkohole

Tanie wino, czyli trunek wielce popularny

Wśród wielu rodzajów trunków na uwagę z całą pewnością zasługuje tanie wino, które w Polsce cieszy się ogromną popularnością. Mianem tym określa się tanie wino produkowane z owoców – najczęściej są to jabłka. Przyjrzyjmy się temu trunkowi nieco bliżej.

Krótka charakterystyka

Tanie wina w swojej ofercie posiada naprawdę mnóstwo wytwórni alkoholu na terenie Polski. Poszczególne tanie wina charakteryzują się różnym smakiem oraz składem. Tym, co jest jednak dla nich cechą wspólną, jest niska cena. W zdecydowanej większości na etykietach możemy znaleźć opisy takie, jak „wino owocowe”. Coraz częściej winiarnie na etykietach umieszczają napis „napój winopochodny”, co od razu sugeruje, że nie mamy do czynienia z alkoholem wysokiej jakości.

Siarka

Tym, co charakteryzuje tanie wina i bardzo silnie odróżnia je od pozostałych win – tych z górnej półki – jest przede wszystkim proces siarkowania. Siarka stosowana jest tutaj po to, aby ustabilizować moszcz, zakończyć fermentację oraz odkazić sprzęt. Warto dodać, że to, że tanie wina zawierają duże ilości siarki nie jest tylko i wyłącznie legendą stworzoną przez tych, którzy uważają się za przeciwników napojów alkoholowych tego rodzaju. Rzeczywiście w butelkach z tanim winem znajdują się ogromne ilości dwutlenku siarki. Po otwarciu butelki z tanim winem niemalże od razu można poczuć wyraźny zapach siarki. Warto jednak pamiętać, że dzisiaj siarka wykorzystywana jest również do produkcji win z nieco wyższej półki cenowej. Różnica tyczy się jednak jej ilości. W tanich winach siarki jest po prostu o wiele więcej.

Kwaśny smak

Tanie wina charakteryzują się na ogół kwaśnym smakiem. Tyczy się to nawet tych, które uchodzić mają za wina słodkie oraz półsłodkie. Warto pamiętać, że tani, a nie inny smak jest efektem nie tylko błędów technologicznych (zamierzonych lub nie), ale również używania surowca stosunkowo niskiej jakości. Silne siarkowanie ma chronić tanie wina przed wadami, które pojawić mogą się na końcowym etapie produkcji.

Cena

Jak sama nazwa wskazuje, tanie wina nie należą do trunków drogich. Na ogół za butelkę o pojemności 0,75 litra zapłacimy około kilku złotych. To właśnie niska cena sprawia, że tanie wina cieszą się tak ogromną popularnością. Trzeba jednak podkreślić, że nie pijają ich prawdziwi znawcy i miłośnicy wina, a raczej ci, którzy szukają po prostu taniego alkoholu. Niestety, tanie wina nie kojarzą się w Polsce zbyt dobrze. Postrzegane są jako napój dla osób z problemem alkoholowym. Producenci jednak za wiele sobie z tego nie robią i nie starają się poprawić jakości produkowanego przez siebie taniego wina.

Tanie wina to trunek, który u nas obecny jest od naprawdę bardzo dawna. Warto pamiętać, że tanie wina cieszą się ogromną popularnością i z pewnością w tym względzie jeszcze przez długi czas nic się nie zmieni. Nie są to trunki wysokiej jakości, ale przecież nie wszyscy muszą sięgać od razu po wina z górnej półki cenowej. Nie każdy jest znawcą wina i pić musi kilkunastoletnie Bordeaux. Tanie wina także są potrzebne.

Dodaj komentarz