Alkohole

Polska wódka – trunek cieszący się ogromną popularnością

Polska jest krajem, który może pochwalić się naprawdę wieloma osiągnięciami. Wśród nich wymienić należy polską wódkę, która uważana jest za jedną z lepszych na świecie. Polska wódka ceniona jest nie tylko u nas, ale również poza granicami naszego kraju. Wyróżnia się doskonałą jakością, która przekłada się na wyborny smak i świetny aromat.

Polska wódka – z czego jest produkowana?

Polska wódka produkowana jest przede wszystkim ze zboża. Dzisiaj to właśnie ten rodzaj wódki spotykany jest na naszym rynku zdecydowanie najczęściej.

Polska wódka – jakie rodzaje się wyróżnia?

Kiedy mówimy o polskiej wódce, z całą pewnością powinniśmy wspomnieć o tym jakie jej rodzaje obecnie się wyróżnia. Największą popularnością cieszy się obecnie polska wódka czysta. Tutaj wyróżnia się:

  • polską wódkę czystą zwykłą;
  • polską wódkę wyborową;
  • polską wódkę luksusową.

Podział oparty jest o rodzaj zastosowanego spirytusu. Wyróżnia się również polskie wódki gatunkowe, do których dodaje się – oprócz wody oraz spirytusu – również rozmaite wyciągi roślinne, olejki zapachowe, cukier. To właśnie do tej kategorii zaliczane są również wszystkie napoje wysokoprocentowe, które produkuje się z destylatów owocowych, a także ziołowych. Tu przykładem jest na przykład jarzębiak, który u nas cieszy się naprawdę ogromną popularnością. Również destylaty nierektyfikowane zaliczane są do wódek gatunkowych. Polska wódka z destylatu nierektyfikowanego to między innymi śliwowica, która od kilku lat dostępna jest w sklepach. To bardzo mocna wódka produkowana ze śliwek. Słynie z niej Łącko.

Wódkę polska można dzielić również, opierając się na ilości ekstraktu. To kryterium pozwala wyróżnić wódkę polską:

  • wytrawną;
  • półwytrawną;
  • półsłodką;
  • słodką.

Ostatnią kategorią są likiery i kremy, które przez wielu znawców tematu traktowane są oddzielnie.

Spożycie

Polska jest krajem, w którym spożycie wódki jest jednym z najwyższych na świecie. Po mocne alkohole sięgamy na rozmaitych spotkaniach rodzinnych i przyjacielskich. Nie wyobrażamy sobie bez wódki wesela, chrzcin, imienin czy urodzin. Trzeba jednak pamiętać, że wódka – tak jak każdy rodzaj alkoholu – wiąże się z bardzo dużym ryzykiem uzależnienia. Nigdy nie wolno więc spożywać jej w nadmiarze. Wódka – tak jak każdy alkohol – negatywnie wpływa na nasze funkcjonowanie. Zmienia sposób myślenia, zachowania się, postrzegania świata. Wiele osób po alkoholu zachowuje się naprawdę agresywnie, co jest niezwykle niebezpieczne. Nie można zapominać również o ogromnym zagrożeniu, jakim jest prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu. Niestety, mnóstwo osób decyduje się na picie wódki, a następnie kierowanie samochodem, co nieraz kończy się poważnymi w skutkach wypadkami.

Polska wódka to trunek najwyższej jakości. Trzeba jednak pamiętać, że należy do jego spożycia podchodzić bardzo ostrożnie i z umiarem. Nadużywanie alkoholu może skończyć się poważnymi konsekwencjami. Ale picie z umiarem nie jest czymś, co wpłynie bardzo szkodliwie na nasz organizm. Warto pamiętać, że wszystko jest dla ludzi i każdy z nas raz na ile może po alkohol sięgnąć.

Dodaj komentarz