Alkohole

Likiery – co to takiego?

Wśród różnych napojów alkoholowych, likiery należą do trunków najbardziej słodkich. Do ich produkcji używany jest spirytus oraz różnego rodzaju destylaty ziołowe lub owocowe. Pierwszymi wytwórcami likierów byli mnisi, w większości benedyktyni. Wytwarzane przez nich likiery służyły głównie, jako lekarstwo na wiele różnych chorób. Do najsłynniejszych likierów, które powstały w benedyktyńskich i w innych opactwach należy D.O.M. Benedictine, który powstał w klasztorach na terenie Normandii oraz likier Chartreuse, którego recepturę opracowali mieszkający w Grenoble kartuzi.

Pomiędzy XVII a XVIII wiekiem likier trafił do Niderlandów. W tym czasie narodził się jeden z najbardziej słynnych likierów, likier Bols. Jego nazwa pochodzi od nazwiska jego pierwszych producentów. Likier Bols to unikalna kompozycja cynamonu, owoców cytrusowych, kwiatów pomarańczy, wanilii, goździków, kawy i olejku różanego. Część likierów, których receptury zostały opracowane przez rodzinę Bols są produkowane nadal, nadal też mają szerokie grono zwolenników. Do najbardziej znanych likierów firmowanych nazwiskiem Bols należą: Blue Curacao znany także jako Bols Blue, Bride’s Tears i Creme de Violette.

Likier, mimo że jest uważany za trunek typowy damski, jest trunkiem bardzo mocnym. Smak różnych likierów może się znacząco od siebie różnić. Wszystko zależy od tego, czy pijemy likier na bazie korzeni, owoców, czy też likier do produkcji, którego została użyta mieszanka ziół i korzeni. Jednym z bardziej popularnych likierów, który początkowo produkowany był jedynie we Włoszech jest likier Amaretto. Bazą do powstania tego likieru są migdały. Można także spotkać Amaretto do produkcji, które oprócz migdałów zostały użyte także pestki wiśni, moreli lub brzoskwiń. Obecnie producentami likieru Amaretto są nie tylko Włosi, ale także Niemcy, Holendrzy i Francuzi. Pod względem popularności likierowi Amaretto nie ustępuje likier Baileys. Producentem tego likieru jest Irlandia. Jest to likier na bazie whisky i śmietanki. Oprócz tych składników w skład Baileys wchodzi także wanilia i kakao. Nasi sąsiedzi, Czesi, produkują słynny likier ziołowy o nazwie Becherovka. Jest to typowy likier ziołowy, którego recepturę opracowano na początku XIX wieku. Jego receptura została opracowana przez pracującego w Karlowych Varach Jana Bechera. Żaden likier nie dorówna sławą benedyktynce. Benedyktynka lub benedyktyn to unikalna, pilnie strzeżona od XVI wieku, mieszanka złożona z ponad czterdziestu różnych ziół. W Polsce benedyktynkę dostaniemy między innymi w podkrakowskim opactwie benedyktynów w Tyńcu.

Nie ma chyba kraju, w którym nie są produkowane likiery. Jedne z nich, takie jak Amaretto,Benedyktynka, Becherovka, Advocat, Limoncello, Goldwasser, chartreuse, czy curacao cieszą się popularnością na całym świecie. Z wymienionych tutaj likierów najciekawszym wydaje się Goldwasser produkowany od XVI wieku w Gdańsku. Dodatkiem do tego niezwykłego likieru są drobinki 22- karatowego złota. W Polsce produkcji Goldwasser zaprzestano w roku 2009.

Dodaj komentarz