Napoje gazowane

Dlaczego warto unikać napojów gazowanych?

W naszym kraju napoje gazowane są bardzo popularne. Oczywiście, coraz więcej osób zaczyna zdawać sobie sprawę z tego, jak ważne jest zdrowe odżywianie i spożywanie odpowiednich produktów. Bardzo dużo ludzi dostrzega, że picie napojów gazowanych czy jedzenie bardzo tłustych rzeczy jest naprawdę szkodliwe. Wciąż jednak są w naszym kraju osoby, które nie wyobrażają sobie dnia bez wypicia chociaż jednej szklanki tych płynów. Jesteście w tej grupie? W takim razie koniecznie powinniście przeczytać nasz poniższy artykuł. Będzie w nim bardzo dużo o szkodliwych działaniach, które powodują właśnie napoje gazowane.
Każdy powinien doskonale wiedzieć, że takie płyny są naprawdę bardzo niezdrowe dla naszego organizmu. Szczególnie powinny unikać ich osoby, które mają refluks. W ich przypadku powoduje to większe „odbijanie” i szybsze cofanie treści pokarmowej z żołądka do przełyku, co jest bardzo nieprzyjemne. Trzeba też podkreślić, że napoje gazowane mogą powodować powstawanie mocno dokuczliwych wzdęć. Nie może to jednak dla nikogo być zaskakujące. W ich składzie jest sporo chemicznych substancji, które wywołują właśnie takie perturbacje. Warto też podkreślić, że regularne picie napojów gazowanych sprzyja powstawaniu gazów. Jeśli zatem zawsze chcecie czuć się lekko i swobodnie, to unikajcie jak ognia tych płynów.
Nie można nie wspomnieć, że napoje gazowane zawierają sztuczne substancje i barwniki. Z jednej strony dzięki temu napój smakuje lepiej i więcej ludzi chce po niego sięgać. Jest też jednak druga strona medalu – znacznie mniej przyjemna. Te wszystkie szkodliwe substancje chemiczne działają rakotwórczo. Jeśli zatem nie chcecie mieć w przyszłości naprawdę poważnych kłopotów ze zdrowiem, to wybierajcie inne produkty, a nie napoje gazowane.
Ten rodzaj artykułów spożywczych ma bardzo dużo kalorii. Jest to szczególnie niedobra sprawa dla osób, które chcą odchudzać się i zawsze imponować innym piękną i szczupłą sylwetką. Im mniej ktoś pije takich napojów gazowanych, tym ma zdecydowanie większe szanse na zrealizowanie tego celu. Warto w tym miejscu wspomnieć też o innej kwestii związanej z kaloriami. Pochodzą one z wysokofruktozowego syropu kukurydzianego. Brzmi dość tajemniczo i jak się pewnie domyślacie, nie oznacza to nic dobrego. Ta substancja może powodować zaburzenia hormonalne. Jakby tego wszystkiego było mało, może też uszkadzać wątrobę. To już powinno Wam przemówić do wyobraźni, jaki niebezpieczny jest to produkt!
Napoje gazowane mogą też przyczyniać się do … osłabienia kości. Na pewno zapytacie, jak to możliwe? Już wyjaśniamy. W tych produktach spożywczych jest bardzo dużo związków chemicznych, które mogą powodować większe wydalanie wapnia z organizmu. Jest to bardzo niekorzystna sytuacja i nie można do niej dopuścić. Poza tym, picie napojów gazowanych sprzyja temu, że ludzie są mniej spragnieni takich produktów, jak kefir czy maślanka. W związku z tym, pijemy mniejszą ilość tych produktów, a one są właśnie bogatym źródłem wapnia, co też przyczynia się do tego, że nasze kości są z roku na rok coraz słabsze. Picie napojów gazowanych może też przyczyniać się do bezsenności. Niektóre z nich powodują problemy żołądkowe (jak choćby biegunki), które nie należą do zbyt przyjemnych. W niektórych przypadkach te płyny przyczyniają się też do zwiększonej pracy serca, oddychania czy nawet dzwonienia w uszach.
Pamiętajcie też, że picie niektórych napojów gazowanych – jak Coca Coli – może być uzależniające. W skład takich płynów wchodzą choćby cukier czy kofeina i to właśnie te składniki za to odpowiadają. Jeśli zatem nie chcecie się niepotrzebnie uzależnić, to już teraz odstawcie te napoje gazowane i zastąpcie je zdecydowanie lepszymi zamiennikami, jak choćby woda mineralna niegazowana.
Mało osób zdaje sobie sprawę, że picie napojów gazowanych … obniża odporność naszego organizmu. Znowu wszystkiemu winny jest zawarty w nich cukier. Jeśli zaś mamy gorzej działający system immunologiczny, to wtedy o wiele trudniej ustrzec się przed wszelkimi bakteriami i wirusami.
Na częstym spożywaniu szkodliwych napojów będących „bohaterami” naszego tekstu bardzo cierpią też nasze zęby. Zawierają bowiem bardzo dużo cukrów oraz kwasu fosforowego, a to powoduje ubytki w zębach. Szkliwo staje się słabsze, ponieważ bakterie naturalne wchodzą w szkodliwą interakcję z cukrem. Poza tym, kwas fosforowy utrudnia przyswajanie wapnia i wypłukuje go z kości (w tym również z zębów). W związku z tym, im więcej napojów gazowanych pijecie, tym Wasze szkliwa będą w gorszym stanie i staną się zdecydowanie bardziej kruche.

Dodaj komentarz